PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31352}
8,0 24 739
ocen
8,0 10 1 24739
7,9 27
ocen krytyków
Metropolis
powrót do forum filmu Metropolis

nie wiem czy ktoś miał podobnie,ale ja przez cały film miałam wrażenie, jakby to własnie było inspiracją dla Niemców, aby utworzyć obozy koncentracyjne. ludzie mieli tylko pracować, ich los nikogo nie obchodził i każdy był numerem..
no nie wiem, takie było moje skojarzenie.

Merlin991

Ale ogólnie film mnie szczerze zachwycił, bardzo się spodobał i co najistotniejsze- pomimo tego, że film jest juz tak stary, to temat nadal aktualny. I wg mnie absolutnie każdy powinien go poznać :)

ocenił(a) film na 8
Merlin991

Witaj! Też mam podobne skojarzenia. Może nie od razu obozy koncentracyjne, ale zdecydowana segregacja społeczna. Robotnik tylko do ciężkiej roboty i zero luzu. Przyjemności tylko dla bogatych. Zdecydowane rozdzielenie warstw społecznych i żadnych kontaktów między nimi. Oczywiście, to podłoże faszyzmu, a także droga do tworzenia obozów koncentracyjnych, gdzie człowiek był numerem. Także uważam, że film jest nadal aktualny i trzeba go poznać. I nadal film robi wrażenie. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
Merlin991

natknąłem się na małą ciekawostkę, że Hitler był pod ogromnym wrażeniem tego filmu. Próbował namówić Langa na produkcję propagandowych filmów. Ten się nie zgodził. Zgodził się natomiast scenarzysta Thea von Harbou.

użytkownik usunięty
lepeczynlcn

raczej scenarzystka, bo Harbou to kobieta

Lewak

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Merlin991

Nie musieli się wzorować na filmie bo sami budowali już obozy w koloniach w Afryce, zresztą wcześniej robili to też anglicy, carska rosja.

Pawuloniasty

No i wyszło jaka ze mnie ignorantka.. nie miałam o tym zielonego pojęcia..

Merlin991

Ludzką rzeczą jest czegoś nie wiedzieć :)

ocenił(a) film na 8
Pawuloniasty

Carska Rosja? Pierwsze słyszę.

doliwaq

A czym są obozy pracy na Syberii?

ocenił(a) film na 8
Pawuloniasty

Możesz przybliżyć mi nieco temat? Owszem, były zsyłki powstańców na Syberię, ale nie słyszałem by mieli obozy pracy takie jak dla Burów robili Anglicy czy dla Namibijczyków Niemcy.

doliwaq

A czym są łagry jak nie obozami pracy? Kurortem?

ocenił(a) film na 8
Pawuloniasty

Łagry to już czasy sowieckie, nie carskie.

doliwaq

Twierdzisz, że w czasach carskiej Rosji nie było zsyłek na Sybir? Owszem, były.

ocenił(a) film na 8
Pawuloniasty

Aż zarzucę cytatem "Owszem, były zsyłki powstańców na Syberię, ale nie słyszałem by mieli obozy pracy takie jak dla Burów robili Anglicy czy dla Namibijczyków Niemcy."
Dosłownie komentarz wyżej.
Więc nie wiem czy nie czytasz tego co pisze, nie rozumiesz tego co piszę czy tylko udajesz.

doliwaq

Na Syberii były różne grupy osadnicze/zesłane.

1. Osadnicy korzystający z przywilejów carskich (wieloletnie zwolnienia z podatków za osiedlenie na Syberii)

2. Nakazowe migracje grup ludnościowych (sprawiających problemy - rozbijano je i rozsyłano po imperium żeby wynarodowić np. różnych Kipczków, Czerkiesów etc)

3. Zesłanych na katorgę - z nimi rzeczywiście się specjalnie nie obchodzono, nie było konsekwencji za wyższą śmiertelność itd. Dużo zależało od lokalnego gubernatora i mu podległych. Były też różne kategorie katorgi np. w kopalniach śmiertelność była bardzo wysoka i tacy szli praktycznie w drogę bez powrotu. Istniały grupy więźniów od początku skazane na wymarcie, inni mieli szansę dożyć końca katorgi. Katorżnicy wykonywali najgorsze prace w najtrudniejszych warunkach, byli takimi "podkładami kolejowymi" Syberii. Fakt, po części możliwe że ten system wprowadzony jeszcze w XVIII wieku był w wielu przypadkach pierwszym systemem tak zorganizowanego mordowania pracą. Ci "bardziej przewinieni" nie mieli praktycznie szans.

ocenił(a) film na 8
Pawuloniasty

Trochę późno, ale - właśnie miałam o Anglikach napisać. Dobrze, że ktoś wcześniej to podkreślił :)

Merlin991

Film zawiera znaki okultystyczne,pentagram,Molocha,wieżę Babel.Przemysł muzyczny zapożycza te same symbole Queen ,,radio Ga Ga'' Zespół wplótł do teledysku fragmenty tego filmu.Beyonce,Lady Gaga.Rihanna to stare iluminatki i wielu innych też...,, I sold my soul to the devil''śpiewa Kanye West.Ludzie interesujący się tematyką spiskową,kontrolą umysłów twierdzą że to nie swobodna twórczość filmowa czy muzyczna tylko wytyczne agendy iluminackiej.Przemysł medialny ucałowany przez rogatego, a media to wielka tuba, Bardzo często młodzi ludzie na koncertach układają pięść w znak szatana do fotek-Bo niby są wyluzowani i róbta co chceta to tylko zabawa..Fakt niektórzy układają z dłoni serduszko lub lub v, ale po co znak szatana,te rogi? Widze tego tysiące bo wcześniej nie zwracałem uwagi.Z kościoła się nabijają masowo,ale jak w telewizji okultysta wróżbita wróży z kart to już nikt się nie nabija.Its magic i zdolności nadprzyrodzone prosto z innego wymiaru .. LOL....Naziści interesowali się okultyzmem,nie od dziś wiadomo.Nie przez przypadek nosili symbol czaszki i piszczeli na czapkach wojskowych, a na pewno nie w hołdzie świętu halloween lub bo taki trend modowy był.Elita i wożonko. Autentycznie uwierzyli że są panami świata,aryjscy pół Bogowie.Dążyli do mniej więcej takiego świata jak w Metropolis, przymusowi robotnicy III rzeszy,dyktator świata i tępi tani robole podludzie pracujący na elity.Niemiecki naród był w tamtych czasach w hipnotycznej psychozie....taaak:) zbombardujemy Polske, Europe,świat.Władcy życia i śmierci.....Tych przeznaczymy do tego- tamtych puścimy przez komin.Do przodu,rozpalać piece krematoryjne,zrealizujmy plan....!!! I tak robili,i to nie był już scenariusz filmu sensacyjnego tylko realia o których świat nie zapomni.I ja to nazwę mrocznym dziełem szatana przy pomocy ludzkich rąk bo nie inaczej.Dla niektórych te wydarzenia są odległymi obrazkami na czarno białych kadrach,a w myślach -nie nas tyczyło.To się już nie zdarzy.Ludzie w obozach za drutami kolczastymi pod prądem wysuszeni z głodu do kości sparaliżowani strachem oglądali to samo niebo w dzień i gwiazdy w nocy co my......( Warto sobie przypomnieć poniekąd historię USA-( Bo o ZSRR mamy większą świadomośc) Euro,,amerykanie'' ubijali Indian na ich własnej zagrabionej ziemi ,gnoili Afryke,niewolnictwo,kajdany,praca przymusowa na polach za miske ryżu ,bat na plecy nieposłusznym i maksyma In God We Trust. Dno dna.Segregacja rasowa trwała tam do połowy 20 wieku.I to w panstwie demokratycznym gdzie obok statua wolności dumnie spoglądała.Obecnie nas straszą wojną - przysposabiają i oswajają krok po kroczku przez codzienne dawki nadmuchanych niepokojących informacji w mediach głównego nurtu które nie są niezależne tylko są w łapach niecnych i wszyscy wiemy że opinie i informacje idą od głównej centrali Reuters, AP Jeszcze próbują kneblować inne zródło informacji = internet poprzez ACTA, a wydaje się nam że sojusznik że dobry kowboj.Że wizy w końcu zniesie.Snowden powiedział co o tym myśli,to musiał uciekać.Ile niewolnik dostanie odsiadki jak go dorwą ? 300 lat więzienia ? buhaha. Dziwnie się kręci ten świat.Amerykanie tak niby walczą o pokój, a jest przez te misjonarskie (misje bojowe) działania coraz gorzej.Kto dobry kto zły oni decydują.Najciemniej pod latarnią.Nazistów finansowali, a po wojnie błyskawicznie pomogli przegranym Niemcom finansowo jak brat bratu..Jest w tym spora zagwostka i ciężko ogarnąć tą calą arene międzynarodową.Największe banki świata to prywatne korporacje.Nie ma nad nimi kontroli.Pewnie w tym błąd.Bo kasa to potęga i układ krwionośny systemu.Hulaj dusza...a się zapędziłem politycznie

darecki77

Bardzo się rozpisałeś. Szkoda tylko, że nie podzieliłeś tekstu na akapity...

rav1988

No tak, heh, nawet nie pamiętam że to napisałem, chyba byłem wtedy na kacu po imprezie.Wywaliłem słowa jak ziemniaki z furmanki.

darecki77

Heh, bez urazy, oczywiście trudno się nie zgodzić z różnymi twierdzeniami, ale tak właśnie myślałem, że nie byłeś całkiem trzeźwy pisząc to... heh

ocenił(a) film na 7
darecki77

Z grubsza masz rację :D

ocenił(a) film na 9
Merlin991

Inspiracja? Ja uznałem, że po prostu filmowa wizja bardzo szybko się ziściła...

ocenił(a) film na 9
Laano

I nie chodzi tylko o obozy. Te tłumy podążające za fałszywym prorokiem i tańczące z radości, że świat się wali.....

Laano

80% homo sapiens to debilewo jedynie minimalnie bardziej rozwinięte niż najgłupze małpy, za to w nieprawidłowym kierunku mordowania dla przyjemności

Merlin991

MI się raczej wydaje, ze to nie z filmu wynikły obozy ale z podejścia do ludzi, które już istniało i które przedstawiono w filmie.

ocenił(a) film na 8
Merlin991

Nie wiem, skąd się bierze myślenie, że postępowanie Nazistów było "pierwsze tak okrutne" w historii świata. Założenie, które prezentuje "Metropolis" (a poniekąd i "Wehikuł czasu"!) to stary jak świat schemat, który kolejne grupy przywódcze tylko powielały (a raczej: powielają...) - w mniej lub bardziej niehumanitarny sposób. Przeczytaj "Jądro ciemności" (wolę bardziej tytuł oryginału: "Heart of darkness") Josepha Conrada. Jakby się przyczepić, tam też występują Niemcy, ale de facto nie Naziści. Obejrzyj "Historie z Yodok" Andrzeja Fidyka. To wszystko historie o "ludziach dla ludzi".

SylviaBlack

Ich postępowanie było tak okrutne, że inne okrucieństwa bledną przy nich. A to dlatego, że mordowali Żymian.

ocenił(a) film na 6
Merlin991

Czemu FW podał w obsadzie polskiego kompozytora ur. w 1972r.?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones